Історія та символіка

Хмельницька спеціалізована середня загальноосвітня школа № 1

Свою історію школа починає з 1917 року, коли в місті створюється система національної освіти. Саме тоді в приміщенні колишнього  Олексіївського реального училища (теперішній будинок міської Ради) і була відкрита школа, що отримала номер 1. Не оминули її передвоєнні реорганізації, політичні репресії 30-х. Напередодні випускного вечора 1938 року як «вороги народу» були заарештовані директор та адміністрація школи, більшість вчителів. Саме тоді на посаду завпеда (завуча) школи було призначено молоду вчительку математики Стеценко Марію Яківну. З цього часу і до виходу на пенсію пропрацювала вона тут. Винятком були лише воєнні 1941-1944 рр., коли вона в евакуації очолювала Мишкінську школу в Челябінській області. У вересні 1944 року Марія Яківна була викликана до Наркомату освіти України і у жовтні 1944 року призначена директором Проскурівської школи № 1.

З 1945 по 1954 вона була жіночою, з 1955 року стала політехнічною. До 1961 року школа знаходилась по вул. Кірова (тепер Володимирська). У 1961 році для школи було побудоване нове приміщення по вул. Примакова, 2, де колись знаходився костел Святої Анни. За керівництва Марії Яківни Стеценко школа отримала статус спеціалізованої з викладанням англійської мови з першого класу, незважаючи на віяння часу зберегла українську мову навчання. В коридорах лежали килимові доріжки, на другому поверсі було обладнано картинну галерею. Тричі педагогічний колектив нагороджувався перехідним Червоним прапором міського комітету КПУ. За свою плідну працю Марія Яківна була нагороджена значком „Відмінник народної освіти “, орденом Трудового Червоного Прапора.

З 1970 по 1977 рік школу очолювала Самарцева Розалія Дмитрівна. З її ініціативи зроблено переоформлення навчальних кабінетів, з‘явилося кілька лінгафонних кабінетів для вивчення англійської мови. На території школи обладнано прекрасний географічний майданчик, який, на жаль, був знищений буревієм 1981 року.

У 1977 році Самарцева Р.Д. була переведена на роботу у м. Київ, а директором став Долуда Анатолій Степанович.

В цей час розпочинає активну роботу Клуб інтернаціональної дружби, який довгий час очолювала Федорова Ірина Василівна. Зав‘язуються тісні зв‘язки із школами Росії , Литви, Білорусії, НДР, Чехословаччини, Польщі.

З 1979 по 1984 рік директором школи був Шевчук Віктор Михайлович, вчитель-методист, Відмінник освіти УРСР. При ньому здійснено капітальний ремонт школи, реконструйовано ряд кабінетів, майстерні,  школу підключено до міської тепломережі. В підвальному приміщенні обладнано шкільну і дальню, зал якої прикрашає мозаїка, у виробничих цехах встановлено нове технологічне обладнання. За наполяганням Віктора Михайловича з приміщення школи було виведено централізовану бухгалтерію міського відділу освіти. Багато зусиль було докладено Віктором Михайловичем для покращення вчительського потенціалу. На роботу були запрошені висококваліфіковані спеціалісти. 85% вчителів мали вищу освіту, 15% – средню-спеціальну. Багато вчителів очолювали методичні об‘єднання міста.  Школа стала базою для педагогічної практики Хмельницького педучилища, Кам‘янець-Подільського державного педінституту.

У 1984 році Шевчук В.М. перейшов на посаду заступника начальника міського управління освіти.

Школу очолила Попович Тамара Василівна, відмінник освіти України, Заслужений працівник освіти України, яка до того працювала заступником директора з виховної роботи. Основна проблема, над якою працював колектив – „Особистісно орієнтоване навчання та виховання, як ефективний засіб творчого розвитку особистості“. Школа досягла високих результатів. Кожен четвертий учень закінчував школу з відзнакою, 100% випускників поступали до вищих учбових закладів. Школа стала дійсним членом Всеукраїнської Ради „Вчителі за мир та взаєморозуміння“.  З 2001 року починається співпраця з Британською та Американською Радами по освіті, що дало можливість брати участь у міжнародних конференціях у Києві, Львові, Лондоні, Гжешуві.

Колектив школи стояв біля витоків створення Комітету споріднених міст. У 1987 році була підписана угода між містами Хмельницький та Модесто (Каліфорнія, США). З цього часу починається обмін молодіжними групами з метою ознайомлення та поглиблення знань українських школярів з країнознавства, американської літератури та оволодіння практичними навичками спілкування.  Учні школи відвідували США, американські школярі приїздили до Хмельницького. Ефективно працювала програма обміну вчителями.  Колеги з Модесто (Майкл Странджио, Памела Лілджиблад, Хана Перес, Лорі Катзакіан) навчали учнів вільно спілкуватися англійською мовою, знайомили з культурою країни, її історією та визначними людьми. Вчителі школи Наугольна Р.К., Сендзюк Л.П., Гайдамащук Л. В., Федорова І.В. працювали в коледжі та школах Модесто, знайомлячи американських студентів з традиціями та культурою України.

Встановлені тісні зв‘язки з школами міст-побратимів Нагано (Японія), Манісес (Іспанія), Оверно (Франція).

Розуміючи, наскільки важливим є спілкування учнів з носіями мови, школа з 1994 року співпрацює з Корпусом Миру США. У школі викладали волонтери Корпусу Джим Гейс, Сара Лоуес, Маргарет Діксон, Енн Сілвер, Едуардо Гарсіа? Ніколас Торо.

Кілька років в курс країнознавства викладав професор Детройтського університету Джим Зарічний. Для учнів він написав підручник „Лекції з американської історії“, якими тепер користуються не лише школярі, а й студенти вищих учбових закладів м. Хмельницького.

З 1993 року учні беруть участь у конкурсі «FLEX». Щороку один-два, а то й три учні серед 25 з України навчаються рік у США.

2009 року школу очолила Кіящук Алла Йосипівна. Нового поштовху дістало міжнародне співробітництво школи. Встановлено партнерські зв‘язки зі школою м. Кармель (Ізраїль). Делегації нашої школи двічі побували у м. Кармель, двічі ми приймали гостей з Ізраїлю.

У 2010-2011 навчальному році Комітет поріднених міст у Модесто ініціював нову програму дружби між учнями сЗОШ № 1 та LalomaSchoolу Модесто. Десять учнів школи з керівником групи Назарчуком А.А. та вчителем англійської мови Джуряк Л.Ю. перебували 12 днів у Модесто, відвідували уроки в американській школі, визначні місця міста, знайомилися з побутом, стилем життя американських школярів. Щорічно кілька учнів проходять мовну літню практику у м. Лондон.

Особливістю школи є високий потенціал її педагогічного та учнівського колективів.

Серед 75 вчителів школи 38 вчителів-методистів, 14 старших вчителів, 61 вчитель вищої категорії, 12 вчителів першої та другої категорій.

 

 

«Де Проскурів брав початок,

Де води Буг несе у даль,

 Стоїть вже не один десяток літ

                                                  Перша школа – острів знань»

 (Людмила Грицюк)

 

Такими словами починається гімн Хмельницької спеціалізованої ЗОШ №1, яка нещодавно відзначила своє 50-річчя з дня створення..

Для навчального закладу в 1961 році було побудоване приміщення на вул. Примакова, 2. Школа отримала статус  спеціалізованої з викладанням англійської мови з першого класу і, попри всі несприятливі умови, зберегла українську мову навчання. Крім англійської з п‘ятого класу вивчається друга іноземна мова – німецька. Факультативно учні мають можливість вивчати польску, російську мови.

За 50 років існування школу закінчили 3597 випускників. За період з 2001 по 2011 навчальний рік серед учнів школи 217 стали призерами міських предметних олімпіад, 57 – призерами обласних предметних олімпіад, 22 – призерами Всеукраїнських олімпіад, 248 випускників школи нагороджені золотими та срібними медалями за успіхи у навчанні.

Потенціал 750 учнів, що навчаються в ній, та 73 педагогічних працівників надзвичайно великий. Серед педагогічних працівників 56 спеціалістів вищої категорії, 34 вчителя-методиста, 14 старших вчителів, 16 Відмінників освіти України, кандидат педагогічних наук Назарчук А.А. Високе звання Заслуженого працівника освіти України присвоєно вчителю Попович Т.В. Школа пишається тим, що її випускники повертаються до неї. 18 вчителів є випускниками школи.

Школа є дійсним членом Всеукраїнської Ради „Вчителі за мир та взаєморозуміння“, а з 2001 року починається співпраця з Британською та Американською Радами з освітніх питань. Це дало змогу багатьом педагогам брати участь у міжнародних конференціях у Києві, Львові, Лондоні, Гжешуві.

Колектив школи стояв біля витоків створення Комітету споріднених міст. У 1987 році була підписана угода між містами Хмельницький та Модесто (Каліфорнія, США). З цього часу починається обмін молодіжними групами з метою ознайомлення поглиблення знань українських школярів з країнознавства, американської літератури. Учні отримують прекрасні навички усного спілкування. Ефективно працює програма обміну вчителями, спрямована на всебічний розвиток особистості. Детальне знайомство з культурою іншої країни, її історією сприяло розширенню знань про світ, вихованню творчої молоді на засадах гуманізму та християнських цінностей.

Вчителі школи Наугольна Р.К., Сендзюк Л.П., Гайдамащук Л. В., Федорова І.В. працювали в коледжі та школах Модесто, знайомлячи американських студентів з традиціями та культурою України.

Налагоджені тісні зв’язки з школами міст-побратимів Нагано (Японія), Манісес (Іспанія), Оверно (Франція), Кармель (Ізраїль).

Розуміючи, наскільки важливим є спілкування учнів з носіями мови, наш навчальний заклад з 1994 року співпрацює з Корпусом Миру США. Серед волонтерів корпусу – професор Детройтського університету Джим Зарічний. Саме завдяки його зусиллям було створено підручник  „Лекції з американської історії“.

Співпраця та участь в семінарах та міжнародних конференціях, тренінгах з такими міжнародними організаціями, як Британська рада, Американська рада з міжнародної освіти, відділ преси, освіти і культури посольства США в Україні,представництва британських видавництв, професійні організації викладачів англійської мови IATEFLTESOL значно підвищили професійно-методичну майстерність вчителів школи.

Фахівці іноземних мов, починаючи з 2000 року, відвідували семінари, конференції та курси різного рівня за підтримки Британської ради та OxfordUniversityPress в Києві, Львові, Стамбулі, Хмельницькому, набували досвіду викладання іноземної мови і практичних умінь та навичок володіння мовою.

Учні та вчителі школи є активними учасниками програм обміну з зарубіжними країнами, зокрема з США. За програмою обміну вчителями міст-побратимів Хмельницький-Модесто (США) в США побували 6 вчителів англійської мови, 4 вчителі із Модесто працювали в нашій школі. Ми чекаємо гостей із Модесто і в наступному році.

Упродовж багатьох років педколектив школи та учні є активними учасниками Програми конкурсу „FLEX“. За результатами конкурсів на навчанні в США побувало понад 42 учні, зокрема в цьому навчальному році право вибороли двоє школярів. Кращі знавці мови є щорічними учасниками міжнародних конференцій за програмою „Діти в боротьбі за мир“.

Школа є дійсним членом Асоціації „Відроджені гімназії України“. Представники закладу є активними учасниками Всеукраїнських конференцій.

Педагогічний колектив працює над реалізацією проблеми „Формування творчої особисті учня, розвиток його здібностей, обдарувань, наукового світогляду, виховання патріотизму та активної громадянської позиції“. Адже прагнення до розширення та поглиблення зв’язків між різними країнами є однією з обов’язкових умов відкритості сучасного світу, це сприяє формуванню молодої людини з високим духовним потенціалом – особистості незаангажованої, щирої, толерантної. У наш час ці риси є фундаментальними, базовими принципами європейської цивілізації. Випускники школи упродовж останніх років демонструють гарні знання під час ЗНО з англійської, української мов, історії. Це результат систематичної цілеспрямованої праці, спрямованої на виховання цілісної особистості. Більшість випускників стає студентами найкращих навчальних закладів України – Київського національного університету ім.Т. Шевченко, Києво-Могилянської академії, Львівського університету ім.Франка.

Педагогічний колектив школи виховує молоде покоління на засадах патріотизму та гуманізму, прищеплює повагу до інших культур.